Мандала: що це та де використовують
Якщо ви коли-небудь вивчали духовне мистецтво Азії, ви, напевно, зустрічали мандалу. Мандала – на санскриті означає “коло” або “дископодібний об’єкт”, являє собою геометричний малюнок, який містить багато символіки в індуїстській та буддійській культурах. Вважається, що мандала представляє різні аспекти всесвіту та використовуються як інструменти медитації та символів молитви, особливо в Китаї, Японії та Тибеті.
У своїй основній формі мандала є кола, укладені в квадрат і розділені на секції, які всі організовані навколо однієї центральної точки. Зазвичай їх виготовляють на папері або тканині, малюють на поверхні нитками, виготовляють із бронзи або будують із каменю.
Хоча, мандали незвичайні як самостійний витвір мистецтва, вони несуть у собі символічне та медитативне значення, що виходить за межі їх яскравого зовнішнього вигляду.
Що таке Мандала?
Мандала – духовний ритуальний символ в азійських культурах. Його можна розуміти двома різними способами: зовні як візуальне уявлення всесвіту чи внутрішньо як керівництво для кількох практик, які мають місце у багатьох азіатських традиціях, включаючи медитацію. В індуїзмі та буддизмі вважається, що, увійшовши в мандалу і просуваючись до її центру, ви пройдете через космічний процес перетворення Всесвіту зі світу страждань у світ радості та щастя.
Цікавий факт: мандала Тибету була продана за 320000 євро на аукціоні Sotheby’s в грудні 2018 р.
Коротка історія мандал
Сіддхартха Гаутама, засновник буддизму, народився в регіоні, нині відомому як Непал. Хоча немає підтвердженої дати його народження, історики вважають, що це було близько 560 до н.е. Гаутама був із королівської сім’ї і залишив своє царство, дізнавшись про людські страждання, де він прагнув досягти просвітління за допомогою медитації та вдумливих дій. Він почав проповідувати свою філософію в різних частинах Індії, де придбав побожних послідовників і зрештою заснував першу сангху – буддійську громаду ченців.


Мандруючи Шовковим шляхом, стародавньою мережею торгових шляхів, що з’єднують Схід і Захід, ці буддійські ченці принесли буддизм в інші країни. Вони носили з собою мандали та принесли практику малювання цих духовних композицій в інші частини Азії, з’явившись у таких регіонах, як Тибет, Китай та Японія до 4 століття. Хоча мандали сягають корінням у буддизм, невдовзі вони стали бути присутніми в індуїзмі та інших релігійних практиках. Художники духовного ремесла часто були благочестивими мирянами, у яких замовляли почесні особини. Вони працювали сидячи на підлозі, поклавши картину на коліна або перед схрещеними ногами.
Типи мандал
У різних культурах зустрічаються різні типи мандал, які використовуються для безлічі цілей як у художньому, так і в духовному плані. Нижче наведено три основні типи мандал та способи їх використання.
1. Навчальна мандала
Навчальні мандали символічні, і кожна форма, лінія та колір представляють різні аспекти філософської чи релігійної системи. Учень створює свою власну мандалу на основі принципів дизайну та конструювання, проеціруя візуальну символіку всього, що вони дізналися. Навчальні мандали служать їх творців барвистими уявними картами.
2. Мандала лікування
Мандала лікування більш інтуїтивні, ніж мандали навчання, і вони призначені для медитації. Цілющі мандали призначені передачі мудрості, пробудження почуття спокою і напрями уваги і концентрації.


3. Піщана мандала
Буддійські ченці із культури навахо здавна використовували піщані мандали як традиційний релігійний елемент. У цих хитромудрих візерунках використовуються різні символи, зроблені з кольорового піску, які уособлюють мінливість людського життя.
Символи у мандалах
У їхніх хитромудрих кругових візерунках ви можете знайти спільні символи у всіх мандалах. Традиційно вони включають присутність розуму Будди в абстрактній формі, що найчастіше представляється у вигляді колеса, дерева, квітки або дорогоцінного каменю. У центрі – точка, яка вважається вільним від розмірів символом. Це інтерпретується як відправна точка, початок споглядання та відданості божественному. Звідси точка оточена лініями та геометричними візерунками, що символізують всесвіт, і оточена зовнішнім колом, яке представляє циклічну природу життя. Деякі спільні символи в мандалі включають:
Колесо з вісьмома спицями
Кругла природа колеса є художнім зображенням досконалого всесвіту. Вісім спиць представляють вісімковий шлях буддизму, зведення практик, що ведуть до звільнення та відродження.
- Дзвон
Дзвони символізують відкритість і спустошення розуму, що дозволяють увійти до мудрості та ясності.
- Трикутник
Обернені вгору трикутники представляють дію та енергію, а коли вони спрямовані вниз, вони представляють творчість та прагнення до знань.
- Квітка лотоса
Ця квітка є священним символом у буддизмі, симетрія лотоса зображує рівновагу. Як лотос піднімається з-під води до світла, так і людина прагне духовного пробудження та просвітлення.
- Сонце
Це популярна основа для сучасних візерунків мандали, сонця, як правило, представляють всесвіт, часто несучи значення, пов’язані з життям та енергією.
Як використовується мандала
Мандали використовуються в різних релігійних традиціях, медитації та в сучасному контексті. Традиційна мандала Тибету, знайдена в буддизмі, зображує просвітлений стан Будди через мистецтво піску. Візерунки формуються на землі за допомогою металу та невеликої трубки для створення точної текстури та організації зерен. Створення цього може зайняти тижні, і незабаром після його завершення воно знищується, щоб відповідати буддійському переконанню, що ніщо не вічне.


Що ж до сучасного контексту, то мандала використовується по-різному. У йозі мандали уособлюють самі древні ідеали, що позначають священне місце, що захищає від зовнішніх впливів. Часто мандали розташовуються навколо будівлі, їх також малюють під час періодів медитації. Так само мистецтво мандали використовують у лікувальних колах, практика, висхідна до корінними індіанцями в Америці. Кола часто асоціюються з відновленням тіла, розуму та серця. Зображення мандали в Туреччині зустрічається на будинках, мечетях та посуді.
Мандали також використовувалися в ловцях снів як засіб захисту людини. Популярний предмет у західних культурах, ви можете легко визначити форму та візерунок мандали у більшості ловців снів.
Будучи духовним символом азіатського мистецтва, мандала з того часу стала популярним медитативним елементом у різних культурах. Зокрема, в індуїстській та буддійській культурах мандали та тханки служать уявленням всесвіту та керівництвом на шляху до просвітління. З того часу ми бачили, як геометричний дизайн з’являється в студіях йоги, у пастках снів, у колах зцілення та інших медитативних практиках. Звичка створювати та збирати мандали – це перетворююча практика, призначена для відновлення внутрішнього світу та мудрості всередині.
Що таке мандала: підбиваючи підсумок
Мандала – стародавній символ і використовують у багатьох сферах від мистецтва до духовних практик. Мандали допомагають зцілювати та захищають, тому їх зображують на будинках, навколо будівель, на одязі, на тілі (тату чи мехенді).
Для багатьох вірувань вважається, що мандала має бути в домі.
В нашому інтернет магазині ви зможете знайти підставки під чашки або гарячий посуд із зображенням мандали.